# PIA VPN instellen op een DD-WRT router

Bron: https://www.duken.nl/pia-vpn-ddwrt-router
Bijgewerkt: 2026-10-24

> Importeer de OpenVPN-configuratie en het certificaat van PIA onder Services > VPN in DD-WRT, vul je PIA-gebruikersnaam en wachtwoord in en sla op. Vanaf dat moment loopt al het verkeer van je netwerk via de VPN-tunnel.

DD-WRT is een populaire, gratis alternatieve firmware die op veel consumentenrouters (van onder andere Linksys, Netgear en Asus) geïnstalleerd kan worden. In tegenstelling tot OpenWrt of pfSense/OPNsense, die eigen configuratiestappen hebben (zie [VPN op je router: OPNsense, pfSense en OpenWrt](https://www.duken.nl/vpn-op-router-opnsense-openwrt)), heeft DD-WRT een eigen, eenvoudigere OpenVPN-clientpagina.

*Schema: VPN op je router: elk apparaat in huis via de VPN. Met een VPN op je router gaan tv, console, telefoon en laptop via wifi of kabel naar de router. De router stuurt al het verkeer door een WireGuard- of OpenVPN-tunnel naar de VPN-server en van daar naar internet. Zo gebruikt elk apparaat de VPN, ook als er geen app voor bestaat.*
## Voordat je begint

- Zorg dat je router al DD-WRT-firmware met OpenVPN-ondersteuning heeft geïnstalleerd.
- Download de OpenVPN-configuratiebestanden van PIA voor de server die je wilt gebruiken.
- Zorg dat je je PIA-gebruikersnaam en wachtwoord bij de hand hebt.

## Zo stel je PIA in

1. Log in op het DD-WRT-beheerpaneel van je router.
2. Ga naar **Services > VPN**.
3. Zet **Start OpenVPN Client** op **Enable**.
4. Vul bij **Server IP/Name** het adres van de gekozen PIA-server in, en bij **Port** de bijbehorende poort uit het .ovpn-bestand (meestal 1198 voor UDP).
5. Zet **Tunnel Device** op **TUN** en **Tunnel Protocol** op **UDP** (of **TCP**, afhankelijk van het bestand).
6. Plak de inhoud van het CA-certificaat uit het .ovpn-bestand in het veld **CA Cert**.
7. Vul bij **Username** en **Password** je PIA-inloggegevens in.
8. Sla de instellingen op en herstart de router.

Na de herstart routeert de router automatisch al het verkeer van elk aangesloten apparaat via de VPN-tunnel, ook apparaten die zelf geen VPN-app kunnen installeren, zoals een smart-tv of spelcomputer.

Bekijk ook de volledige [installatiehandleiding voor Routers](https://www.duken.nl/handleidingen/routers) voor meer stappen en tips.

## Veelgestelde vragen

### Werkt dit op elke router?
Nee, alleen op routers waarop DD-WRT is geïnstalleerd en waarvan de build OpenVPN-clientondersteuning bevat. Niet elke DD-WRT-build heeft dit; controleer dit bij je specifieke routermodel.

### Kan ik maar één server tegelijk gebruiken voor het hele netwerk?
Met de standaardinstelling wel: alle apparaten delen dezelfde VPN-server. Wil je dat bijvoorbeeld alleen je tv via de VPN gaat en je eigen pc niet, dan is meer geavanceerde policy-based routing nodig, wat op DD-WRT lastiger is dan op OpenWrt of pfSense.

### Wat als de VPN-verbinding wegvalt?
Zonder extra firewallregels vallen apparaten dan terug op je gewone internetverbinding zonder VPN-bescherming. Overweeg een firewallregel die uitgaand verkeer buiten de VPN-tunnel blokkeert als je dit wilt voorkomen.
