
AI-gestuurde Nieuws-Piraterijsite Blokkeert Door ISP's Na Rechtszaak Tegenuitspraak van Uitgevers
In de wereld van auteursrechten en de bescherming van audiovisuele industrieën is het duidelijk dat juridische kaders nooit in een vacuüm kunnen bestaan. Een krachtige coalitie van uitgevers, wiens nieuwsinhoud op schandalige wijze werd gekopieerd, herschreven en opnieuw gepubliceerd op een geautomatiseerd AI-gestuurd nieuwsplatform, heeft nu een blokkadebevel van internetproviders (ISP's) in handen. Maar om daadwerkelijk een impact te maken op deze vorm van piraterij, hebben ze meer nodig dan alleen dit bevel.
Massale Piraterij Aanpakken
Op 11 februari 2025 ondernam een alliantie van veertig media-uitgevers juridische stappen in Frankrijk om een einde te maken aan de massale piraterij van duizenden artikelen die dagelijks worden gepubliceerd. Onder de vlag van bekende groepen zoals La Dépêche du Midi, La Montagne, Sud Ouest, Le Télégramme, Publihebdos en La Nouvelle République du Centre, de “Alliance”, hoopten de uitgevers de parasitaire nieuwsplatforms zoals news.dayfr.com te stoppen.
Sinds 2021 is deze schimmige site actief, die naar verluidt artikelen van mediabedrijven oogst en met behulp van AI plagiaat of duidelijke kopieën op zijn eigen platform publiceert. Met een regurgitatiepercentage van 5 tot 15 artikelen per minuut, betekent dit dat er dagelijks tot 6.000 artikelen opnieuw worden gepubliceerd.
De IJsberg Onderzoeken
Enkele dagen voordat de aanvraag bij de Rechtbank van Parijs werd ingediend, verschenen er artikelen in Franse publicaties die news.dayfr.com en de schadelijke effecten ervan aan de kaak stelden. Jean-Marc Manach, die een training gaf over fact-checking voor een groep professionele journalisten, gebruikte de homepage van news.dayfr.com als voorbeeld. Tot zijn verbazing ontdekte een deelnemer dat deze site net een kopie van zijn artikel had gepubliceerd, dat slechts een half uur eerder online was gezet.
Een gezamenlijke enquête van Libération en Next onthulde dat minstens 1.000 soortgelijke sites inbreukmakende inhoud op dezelfde manier produceren. In sommige gevallen worden AI ‘hallucinations’ niet opgemerkt door de site-exploitanten of het publiek, waardoor valse geautomatiseerde nieuwsberichten als feit worden aangenomen en als bronmateriaal op Wikipedia worden geciteerd.
Rechterlijke Overwegingen
De juridische procedure begon op 11 februari, waarbij de eisers de belangrijkste ISP's in Frankrijk – Bouygues Télécom, Free, Sfr, Sfr Fibre en Orange – oproepen voor een hoorzitting in maart 2025 bij de Rechtbank van Parijs. Het doel was om een bevel te verkrijgen dat de ISP's zou dwingen om news.dayfr.com te blokkeren, zodat klanten geen toegang meer hebben tot plagiaatinhoud.
De uitspraak van de Rechtbank van Parijs op 7 mei toont aan dat de ISP's, die momenteel sites blokkeren onder een vrijwillige regeling met de audiovisuele industrieën, niet volledig samenwerkten. ISP ‘Free’ vroeg om garanties van de rechtbank dat de gevraagde maatregelen het proportionaliteitsbeginsel respecteren en dat blokkades alleen betrekking zouden hebben op de specifieke domeinnaam https://news.dayfr.com, en slechts voor een maximum van 12 maanden.
Rechtsbescherming Voor Uitgevers
De uitspraak bevestigde dat de uitgevers recht hebben op maatregelen ter bescherming van hun rechten, vooral gezien de obstakels die de identificatie van de site-exploitant bemoeilijken, zoals hosting bij Cloudflare. De rechtbank concludeerde dat de Alliance en de uitgevers voldoende bewijs hebben geleverd dat de betwiste site internetgebruikers toegang biedt tot beschermde werken zonder toestemming van de rechthebbenden, ondanks de minimale wijzigingen die aan de artikelen zijn aangebracht.
Blokkadebevel Verleend
Na een zorgvuldige afweging van de noodzaak van blokkade maatregelen, de rechten van de ISP's om hun bedrijf uit te voeren, en de inbreukmakende aard van de inhoud, heeft de rechtbank in het voordeel van de uitgevers beslist. De rechtbank beveelt de bedrijven Orange, Sfr, Sfr Fibre, Free en Bouygues Télécom aan om binnen 15 dagen na de uitspraak alle maatregelen te implementeren die nodig zijn om toegang tot de site vanuit Frankrijk te voorkomen.
De Toekomst van Nieuws.dayfr.com
De vraag die nu rijst, is of news.dayfr.com zal proberen de blokkade te omzeilen. Alarmerend genoeg zijn alle artikelen die in de aanvraag van de uitgevers werden genoemd inmiddels verwijderd en is er een nieuwe subdomein (euro.dayfr.com) beschikbaar. Dit roept de bezorgdheid op dat, zelfs als dayfr.com wordt geblokkeerd, er snel vervangingen kunnen opduiken die gebruikmaken van dezelfde technologie.
Dayfr.com wordt gezien als een belangrijke bedreiging voor Franse uitgevers, maar het is niet uniek. De site maakt gebruik van een content management systeem (Mubashier) dat ook op veel andere sites wordt gebruikt, wat de kans vergroot dat het succesvol blokkeren van dayfr.com zal leiden tot de opkomst van soortgelijke platforms.
Conclusie
Terwijl de strijd tegen nieuws-piraterij voortduurt, blijft de uitdaging bestaan om de rechtmatige belangen van uitgevers te beschermen tegen de steeds slimmer wordende technologieën die inbreuken op auteursrechten faciliteren. De uitkomst van deze rechtszaak kan een precedent scheppen voor toekomstige gevallen en de manier waarop we omgaan met de complexe wereld van digitale media en auteursrechten.
Aanbevolen reactie
Meld je aan om een opmerking te plaatsen
Je kunt een opmerking achterlaten als je bent aangemeld
Nu aanmelden