Spring naar bijdragen

Mis de speciale aanbieding niet. 85% korting op Private Internet Access VPN, nu slechts €1,75 per maand en ontvang 4 maanden gratis.

Ervaar ultiem gebruiksgemak en een snelle VPN-verbinding. Geniet van de beste kwaliteit voor de scherpste prijs. Met Private Internet Access kun je moeiteloos torrents, Usenet en Netflix gebruiken! En geld-terug-garantie van 30 dagen, dus je kunt het risicovrij proberen.

Wil je weten hoe je aan de slag kunt gaan? Bekijk dan onze handige handleiding voor een probleemloze installatie en gebruik. :goed:




  • BREIN haalt illegale spotweb-sites offline

     Delen


    Antipiraterijgroep BREIN zegt dat het zich richt op mensen die de open source-software Spotweb gebruiken en hen vraagt hun platforms te sluiten en afwikkelingskosten te betalen. Dus wat is Spotweb en waarom maakt BREIN zich er zo druk over? De antwoorden op die vragen liggen in de sluiting van een piratenindexeringssite meer dan negen jaar geleden.

    Piraat SleutelHoewel de meeste piraten in 2020 torrent-, streaming- en downloadportals gebruiken voor hun algemene piraterijbehoeften, krijgen velen nog steeds de nieuwste inhoud van Usenet, een van de oudste systemen voor het delen van bestanden.

    Met enorm veel opslagruimte en razendsnelle downloadsnelheden die beschikbaar zijn (om nog maar te zwijgen van archieven die al jaren oud zijn), is Usenet nog steeds een belangrijke bron van illegale films, muziek, games en zowat alle andere soorten beschikbare inhoud. Maar het vinden van die inhoud is niet altijd zo eenvoudig.

    Inhoud zoeken op Usenet

    Omdat Usenet niet webgebaseerd is, zijn er in de loop der jaren methoden ontwikkeld om mensen in staat te stellen gemakkelijker te downloaden van de nieuwsgroepen. Het NZB-bestand kan bijvoorbeeld worden omschreven als een soort .torrent-bestand voor Usenet, een bestand dat snel wordt gedownload en 'routebeschrijving' bevat zodat klanten toegang hebben tot inhoud.

    Sites voor het downloaden van NZB-bestanden bestaan nog steeds, maar zijn niet zo gangbaar als ze ooit waren, dus het vinden van de locatie van inhoud op Usenet is nog steeds iets dat piraten moeten bereiken. In 2001, bijna twee decennia geleden, werd de in Nederland gevestigde Usenet-gemeenschap FTD gelanceerd met als doel mensen te helpen precies dat te doen.

    Na juridische stappen wordt FTD afgesloten

    Na ongeveer acht jaar in bedrijf te zijn geweest, was de FTD-gemeenschap gegroeid tot 500.000 leden en met behulp van haar eigen software konden gebruikers de locatie van materiaal dat ze op Usenet vonden, vinden ('spotten') en die informatie met anderen delen. Door deze gemeenschapsinspanning konden enorme aantallen mensen alle inhoud vinden en downloaden die ze wilden, maar omdat veel ervan inbreuk maakte, raakte de Nederlandse antipiraterijgroep BREIN erbij betrokken.

    Uiteindelijk oordeelde een rechtbank dat FTD buiten de wet handelde en kreeg het in 2011 de opdracht om binnen een maand alle 'vlekken' van auteursrechtelijk beschermde bestanden te verwijderen. BREIN zei destijds dat mensen niet structureel gebruik mochten maken van illegale bestanden, en dat gold zowel voor Usenet als voor het bredere internet.

    "BREIN zal ook aansprakelijk zijn voor alle andere websites en diensten die hetzelfde doen, ongeacht het technische protocol dat ze gebruiken voor hun illegale bedrijfsmodel", zei BREIN-chef Tim Kuik destijds.

    Negen jaar na het neerhalen van FTD blijkt BREIN dat het dat nog steeds doet.

    Spotweb - Een webclient / interface voor het Spotnet-protocol

    Na de ondergang van FTD kreeg een protocol dat bekend staat als Spotnet een onverwachte boost. Spotnet opereert bovenop Usenet en biedt een alternatief voor Usenet-indexeringssites, waardoor 'spots' minder kwetsbaar worden voor de antipiraterij-acties van groepen zoals BREIN. Om content 'spots' te kunnen zien is een Spotnet-client vereist. Mensen kunnen echter ook gebruik maken van Spotweb, een stukje software dat, zoals de naam al doet vermoeden, 'spots' rechtstreeks naar het web brengt.

    “Spotweb is open source software waarmee u illegale kopieën van entertainmentcontent in nieuwsgroepen op Usenet kunt vinden. Je kunt Spotweb zo instellen dat het voor iedereen zichtbaar is. Het fungeert dan als een website ”, zei de Nederlandse antipiraterijgroepering BREIN deze week in een aankondiging.

    Hoewel BREIN geïnteresseerd is in alle soorten piraterij met betrekking tot Usenet, is het vermogen van Spotweb om inhoud extreem gemakkelijk vindbaar te maken via het web, duidelijk een probleem, zoals de screenshot van een Spotweb-instantie hieronder laat zien.

    Spotweb

    Spotweb is beschikbaar op Github en kan worden geïnstalleerd op Unix-gebaseerde systemen en zelfs NAS-apparaten van bedrijven zoals Synology en QNAP. Als zodanig is de drempel voor het runnen van een openbare repository van inbreukmakende inhoudslinks vrij laag, iets dat BREIN graag wil ontmoedigen.

    BREIN zegt actie te ondernemen tegen degenen die Spotweb runnen

    “Mensen die dit doen, bieden illegale plekken (nzb-links of verwijzingen) naar ongeoorloofde inhoud. BREIN schrijft dergelijke aanbieders en roept hen op hiermee te stoppen, een onthoudingsverklaring te ondertekenen met een boete van 500 euro en 150 euro aan kosten te betalen ”, aldus BREIN deze week.

    In een gesprek met TorrentFreak zei BREIN-chef Tim Kuik dat Spotnet / Spotweb een van de belangrijkste middelen is geworden om illegale inhoud van Usenet te zoeken en te downloaden en dat degenen die het gebruiken voor inbreukmakende doeleinden worden geconfronteerd met een situatie die even precair is als die waarmee FTD al die jaren geleden werd geconfronteerd. .

    “De juridische positie is dezelfde als voor FTD en andere linksites. Linken naar illegale inhoud is illegaal en bestaat al ruim tien jaar in de rechtspraak [in Nederland]. Het begon als een onrechtmatige daad en in de tussentijd is het volgens de EU-jurisprudentie nu een mededeling aan het publiek ”, legt hij uit.

    Zoals gebruikelijk is bij lopende acties voor sluiting en schikking, gaf Kuik geen details over wie was benaderd om te sluiten, wie had gesloten of hoeveel mensen hadden ingestemd met het betalen van schikkingen. Hij bevestigde echter dat de afgelopen weken "een handjevol" mensen die Spotweb-sites exploiteren door de antipiraterijgroep waren benaderd met het bevel om te sluiten.



    William1
     Delen


    Terugkoppeling

    Aanbevolen reactie

    het einde is langzaam in zicht het net sluit steeds krapper  en............... blij dat ik er op tijd uit gestapt ben als ............

    ja welke namen gebruikt ik niet LOl maar 2 waren de bekendste op spotnet mokalu10 en zildjianprog.

    Link naar opmerking
    Deel via andere websites

    • Administrators
    4 uur geleden zei ayreon013:

    het einde is langzaam in zicht het net sluit steeds krapper  en............... blij dat ik er op tijd uit gestapt ben als ............

    ja welke namen gebruikt ik niet LOl maar 2 waren de bekendste op spotnet mokalu10 en zildjianprog.

    Ik begrijp daaruit dat je uploader was? Dan nog thx :)

    Je ziet hieraan wel dat brein veel terrein wint. Uploaders stoppen ermee wat ik me goed kan voorstellen. Echte Kudos zijn er niet meer en met brein achter je aan wordt je ook niet gelukkiger. 

    Spijtig maar waar. 😩

    Link naar opmerking
    Deel via andere websites

    13 uur geleden zei ayreon013:

    het einde is langzaam in zicht het net sluit steeds krapper  en............... blij dat ik er op tijd uit gestapt ben als ............

    ja welke namen gebruikt ik niet LOl maar 2 waren de bekendste op spotnet mokalu10 en zildjianprog.

    Uiteraard is het dankzij uploaders dat andere mensen al jarenlang gratis content kunnen downloaden, maar dit bericht is naar mijn idee weer zo tegenstrijdig en ziet er weer uit als een zelf gegeven schouderklopje en onthul je bovendien ook een paar van je gebruikte nickname's, want waarom zeg je hier dat je er uit bent gestapt en bied je in een andere topic jouw diensten aan bij iemand die hier op Duken.nl informatie vraagt naar het zelf opzetten van een NZB Forum;

    Wat wil je precies met dit forum doen? in de muziek of algemeen, software? ect. ect.  als het ook muziek is ben ik de man voor je.

    Link naar opmerking
    Deel via andere websites

    2 uur geleden zei Guardian:

    Uiteraard is het dankzij uploaders dat andere mensen al jarenlang gratis content kunnen downloaden, maar dit bericht is naar mijn idee weer zo tegenstrijdig en ziet er weer uit als een zelf gegeven schouderklopje en onthul je bovendien ook een paar van je gebruikte nickname's, want waarom zeg je hier dat je er uit bent gestapt en bied je in een andere topic jouw diensten aan bij iemand die hier op Duken.nl informatie vraagt naar het zelf opzetten van een NZB Forum;

    Wat wil je precies met dit forum doen? in de muziek of algemeen, software? ect. ect.  als het ook muziek is ben ik de man voor je.

    buiten spotnet om ben ik altijd bereid om op de achtergrond hand en span diensten te verrichten op spotnet niet meer is er 1 die me hele hebben en houden van het posten er bij op zet hoe hij dit voor elkaar krijgt ?? geen idee weet iemand hier hoe hij of zij dit kan doen die info erbij gooien en wat voor programma hij of zij hier voor gebruikt .dit persoon heb heel erg de pik op me daar kijk maar eens op zildjian daar hij of zij kan het verleden niet meer met rust laten dit figuur.

    vandaar dat ik zei blij dat ik er op tijd uit gestapt ben daar maar had dat wat beter moeten toelichten geef ik toe.

    Link naar opmerking
    Deel via andere websites

    Dan vergeet je erbij te zetten dat je op iedere site eruit geknikkerd bent  om je zelf ingenomen houding en denken dat je de allerbeste bent 🙂 dus zo raar is de opmerking niet van Guardian

    Link naar opmerking
    Deel via andere websites

    Op 24-10-2020 om 09:11 zei keesjede:

    Dan vergeet je erbij te zetten dat je op iedere site eruit geknikkerd bent  om je zelf ingenomen houding en denken dat je de allerbeste bent 🙂 dus zo raar is de opmerking niet van Guardian

    puur jaloezie van al die anderen ik had nu eenmaal ontzettend veel bronnen in de muziek waar ik alles vandaan trok het nieuwste van het nieuwste daar waren een x aantal aldaar altijd jaloers op kon je  alles merken. door te luisteren en heeel goed luisteren in chats haalde je dat daaruit.

    en dit zeg ik in alle waarheid en zonder schroom mijn muziek forums trokken over het algemeen de meeste aandacht en daar konden de meeste nooit tegen.

    ben ik een zelf ingenomen ...........? nee ik was gewoon een van beste daarin .puur jaloezie dus zelf duidelijke en onderbouwende  kritiek hoe het soms beter kon op een forum konden een aantal nooit tegen.

    op spotnet liepen mijn progmuziek als een t.........l.........r en veel aandacht  tot dat een aantal dachten laten we hem eens goed dwars zitten en dreigen.

     

    maar ik hoor het al weer pure jaloezie dus.

    Link naar opmerking
    Deel via andere websites



    Doe je mee?

    Je kunt nu een bericht plaatsen en je later registeren. Als je al een account hebt, kun je je hier aanmelden.

    Gast
    Voeg een reactie toe...

    ×   Je hebt opgemaakte inhoud geplakt.   Opmaak verwijderen

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Jouw link is automatisch embedded.   Toon als een normale link

    ×   Je vorige inhoud is hersteld.   Schoon editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Laatste nieuws

  • Willekeurig topic

  • Nu op het forum

    • Forumtopic: Even Voorstellen – Nieuw Lid Hier! Gebruikersnaam: MacLover1985 Hey allemaal! Ik ben dus nieuw hier op het forum en ik vond het hoog tijd om me even voor te stellen. Ik ben 38 jaar en kom uit een klein dorpje in Nederland. Sinds een tijdje denk ik erover na om mijn Windows-pc te verruilen voor een Mac. Ik ben vooral erg benieuwd naar de voordelen! Mijn hobbies zijn gamen, muziek maken en af en toe wat programmeren. Ik zit vaak met vrienden samen en dan bespreken we dit soort dingen. Daarom dacht ik: laten we de community inschakelen! Ik heb me aangemeld op dit forum omdat ik graag ervaringen hoor van anderen die misschien al overstap hebben gemaakt naar een Mac. Hoe werkt dat in de praktijk? Wat zijn de grootste voordelen in jouw dagelijks gebruik? Eerlijk gezegd zit ik een beetje vast in mijn gedachten en een beetje handige info zou me echt helpen! Dus… waarom zou ik kiezen voor een Mac in plaats van een Windows-pc? Ik ben benieuwd naar jullie verhalen en tips! Groetjes, MacLover1985 Antwoord van de Expert: TechGuru99 Hey MacLover1985! Welkom op het forum! Dat is een goede vraag! Het kiezen voor een Mac of een Windows-pc hangt echt af van je behoeften, maar ik kan je een paar redenen geven waarom veel mensen kiezen voor een Mac: Gebruiksvriendelijkheid: MacOS is super intuïtief. De interface is strak en is gemakkelijker te navigeren, vooral voor newbies. Integratie met Apple-producten: Als je al een iPhone of iPad hebt, werkt een Mac geweldig samen met die apparaten. Je kunt bijvoorbeeld eenvoudig bestanden delen via AirDrop en je kunt makkelijk je foto’s, tekstberichten en meer synchroniseren. Veiligheid: Macs zijn over het algemeen minder kwetsbaar voor virussen en malware dan Windows-pc’s. Dit komt omdat de meeste cybercriminelen zich richten op het grotere Windows-besturingssysteem. Kwaliteit en design: Apple staat bekend om zijn kwaliteit en design. De hardware is duurzaam en de screens zijn van hoge kwaliteit, wat fijn is voor het bekijken van films of het bewerken van foto’s. Betere prestaties bij creatieve software: Als je van plan bent om te gaan muziek maken of videobewerking te doen, zijn veel van deze programma’s geoptimaliseerd voor Mac, wat een soepele ervaring biedt. Natuurlijk zijn Windows-pc’s ook geweldig en bieden ze meer aanpassingsmogelijkheden. Dus kijk vooral naar waar je zelf het meest gelukkig mee bent! Hopelijk helpt dit je een beetje verder. Als je nog meer vragen hebt, laat het gerust weten! Groetjes, TechGuru99 Reacties van andere leden GamerGirl92: Welkom, MacLover1985! Ik ben ook een gamer en ik heb zelf een Mac gebruikt voor muziek maken. Het gaat echt super soepel! Kun je specifieke games spelen die je aanspreken? TechGuy83: Hee, goed om je hier te zien! Ik vind Macs ook fijn, vooral voor grafisch werk. Maar het is wel zo dat je soms naar alternatieven moet kijken voor bepaalde software. Marie_Schrijft: Welkom! Ik heb de overstap enkele maanden geleden gemaakt en ik moet zeggen… geen spijt! Het is echt anders, maar in positieve zin! Vergeet niet dat je even moet wennen aan de nieuwe toetsencombinaties en zo. MacLover1985: Dank voor de reacties! GamerGirl92, ik hou er vooral van om shooters en RPG’s te spelen, maar ook wat indie games. TechGuy83, heb je een voorbeeld van software waar je naar verhaalt? TechGuy83: Haha, ja zeker! Denk aan dingen zoals bepaalde software voor 3D-modellering, zoals Blender. Het draait prima op Mac, maar soms zijn er extra plugins nodig die korting zijn voor Windows. Jimbo_the_Builder: Hey! Ik ben ook een Windows gebruiker, maar Mac klinkt interessant. Waar ik zou willen overstappen is voornamelijk voor foto’s en video’s. De projecten worden altijd zo slordig op Windows. MacLover1985: Jimbo_the_Builder, dat is precies wat ik ook voel! Benieuwd naar de creativiteit op Mac. En zou het makkelijker zijn om foto’s te bewerken met bijvoorbeeld Photoshop of Lightroom? Marie_Schrijft: Ja hoor! Photoshop is top op Mac. De prestaties zijn geweldig. En met de juiste instellingen en plugins kun je net zo goed werken als op Windows! GamerGirl92: Ik heb gehoord dat sommige games moeilijker te draaien zijn op Mac, dat je moet kijken naar de compatibiliteit… Maar voor muziek en creatief werk is het echt een aanrader! Dat was het dan! Blij om je hier te zien, MacLover1985! Laat ons weten wat je besluit! Lees het volledige bericht hier
    • Onderwerp: Hoe kies ik de beste filters voor Spotnet? Gebruiker123: Heey iedereen! Ik ben nog een beetje nieuw met Spotnet en ik vroeg me af: hoe kies ik de beste filters? Zijn er speciale instellingen die ik moet hebben? Bedankt alvast! Expert001: Hey Gebruiker123! Leuk dat je aan de slag wilt met Spotnet! Het kiezen van de juiste filters is inderdaad heel belangrijk, want het kan je zoekervaring echt verbeteren. Hier zijn een paar tips: Basisfilters: Begin met de standaardfilters zoals ‘Audioboek’, ‘Film’, of ‘Serie’. Deze helpen je om snel de juiste categorie te vinden. Bestandsgrootte: Stel een minimum- en maximumgrootte in. Dit helpt om downloads die te klein of te groot zijn te vermijden. Een film zou bijvoorbeeld meestal tussen de 700 MB en 2 GB moeten zijn, afhankelijk van de kwaliteit. Levensduur: Kijk naar de ‘leeftijd’ van de bestanden. Oudere bestanden kunnen minder betrouwbaar zijn, dus het is slim om bestanden van recentere data te prioriteren. Keywords: Gebruik specifieke zoektermen. In plaats van alleen ‘actie’, probeer ‘actiefilm 2022’ of de naam van de acteur, dat kan je zoekresultaten beperken en relevanter maken. Spamfilters: Zorg ervoor dat je de spamfilters aanzet. Soms zijn er veel onbetrouwbare bestanden, en die wil je echt niet binnenhalen. Als je hiermee start, zou je al een stuk beter moeten kunnen zoeken! Succes en laat gerust weten als je meer vragen hebt! WillemK: Cool, bedankt voor de info! Ik wist niet dat je zo veel kon aanpassen. Ik heb ook een paar keer last gehad van spam, dat was echt te irritant. Jasmin98: Hee, ik ben het eens met WillemK! Die spam is echt vervelend. Heb je ook tips om goede bestanden te herkennen? Soms lijkt alles wel op elkaar. Expert001: Ja, Jasmin98, herkenning is ook een kunst! Kijk naar de uploader. Bekende uploaders zijn doorgaans betrouwbaarder. Daarnaast, als je geregeld naar bepaalde bestandstypes zoekt, let dan op de reacties van andere gebruikers. Vaak geven zij al een goede indicatie of een bestand waard is om te downloaden of niet! Marcel1975: Oké, fijne tips! Heb zelf ook een vraagje. Hoe zit het met die VPN’s? Is dat echt nodig in combinatie met Spotnet? Expert001: Goede vraag, Marcel1975! Een VPN is zeker aan te raden. Het beschermt je privacy en voorkomt dat je internetprovider je activiteiten kan zien. Zeker bij het downloaden is dat een extra laag beveiliging. Er zijn verschillende betaalbare opties, maar kies er een met goede recensies! NatasjaB: Ik gebruik altijd NordVPN met Spotnet, werkt prima! Geen problemen tot nu toe, en het geeft me een goed gevoel. Om maar even door te gaan op Marcellus zijn vraag… wat zijn goede gratis alternatieven? Expert001: Er zijn zeker enkele gratis VPNs, zoals ProtonVPN of Windscribe. Maar mijn advies is om voorzichtig te zijn: vaak zijn gratis opties niet zo veilig of snel. Maar ze kunnen een goede start zijn als je niet meteen wilt betalen. Milan22: Top! Zo leer ik weer wat nieuws. Ik ga binnenkort weer wat zoeken. Inmiddels al een paar keer een filmpje gedownload dat niet echt was wat ik zocht, dus deze filters gaan me vast helpen! Boerke88: Hah, ja dat is frustrerend, Milan22! Ik begon eerst ook met zoeken zonder filters. Mannetje, dat was echt een chaos. Nu gebruik ik die filters en het is zoveel beter. Bedankt allemaal! DaisyP: Het is zo fijn om zo’n community hier te hebben. Al die tips zijn eigenlijk goud waard! Dank aan Expert001 voor de uitleg. Ik zit soms ook met die spam… dat is echt een downer. Gebruiker123: Dankjewel iedereen! Dit heeft me echt geholpen. Ik ga dus maar aan de slag met filteren en hopelijk minder spammen. Tot volgende keer! Einde Topic Lees het volledige bericht hier
    • Forumdiscussie: Wat is er aan de hand met Roblox? Gebruiker: GamerGirl23 Hey allemaal, ik heb gehoord dat er problemen zijn met Roblox. Klopt dat? Waarom kunnen we niet inloggen? Expert: TechLeraar Hoi GamerGirl23! Ja, je hebt gelijk, er waren echt problemen met Roblox. Gisteravond rond 11:30 p.m. kregen veel mensen een foutmelding toen ze wilden inloggen. Het zijn er zelfs meer dan 16.000 volgens DownDetector! Roblox is een superpopulaire game met ongeveer 83 miljoen actieve gebruikers per dag, dus als er iets misgaat, krijgen veel mensen dat snel in de gaten. Het lijkt erop dat de server tijdelijk overbelast was, wat kan gebeuren als er veel mensen tegelijk willen spelen. Dit kan te maken hebben met onderhoud of gewoon een technische glitch. Een voorbeeld: stel je voor dat je met een groep vrienden naar een concert gaat. Als iedereen tegelijk naar binnen wil, kan het lang duren voordat iedereen binnen is. Dat is wat er met Roblox gebeurde, alleen is het nu een digitale concertzaal! Ik hoop dat ze het snel opgelost hebben. Gewoon even geduld hebben en later nog eens proberen! Reacties: Gebruiker: NoobMaster99 Wow, dat is echt balen! Had geen idee dat zoveel mensen tegelijk willen spelen. Ik dacht dat ik alleen was. Gebruiker: JufLia Ja, ik zat ook te stressen! My kids willen altijd samen met hun vriendjes spelen. Hopelijk komt het snel goed, anders krijg ik heel wat gezeur aan mijn hoofd! Gebruiker: GameFanatic Dit is niet de eerste keer dat Roblox crasht. Ik kan niet wachten op een permanente oplossing. Gebruiker: CoolGuy123 Technische problemen zijn zo frustrerend. Maar ik ben blij om te lezen dat ik niet de enige ben die dit heeft meegemaakt. Laten we hopen dat ze het snel fixen, ik wil weer bouwen! Gebruiker: GamerGirl23 Dankjewel voor het duidelijke antwoord, TechLeraar! Hopelijk is het allemaal snel opgelost. Weet iemand of ze aan het onderhoud werken of zo? Gebruiker: TechLeraar Ik heb geen officiële update gezien over onderhoud, maar meestal doen ze dat ’s nachts als er minder spelers online zijn. Gewoon even de sociale media in de gaten houden voor nieuws, dan weet je snel wat er aan de hand is! Gebruiker: LuckyLuke Ik denk dat het ook belangrijk is om voorzichtig te zijn. Je hoort altijd verhalen over online predatoren. Ik laat mijn kinderen nooit alleen spelen zonder toezicht! Gebruiker: JufLia Helemaal mee eens, LuckyLuke! Een goed gesprek over wat veilig is en wat niet, helpt heel veel. Gebruiker: RainbowSparkle Precies! En een paar tips voor ouders: stel spelregels op en speel soms samen. Zo heb je een beter zicht op wat ze doen. Dit ook met Roblox! Gebruiker: NoobMaster99 Haha, ik ben blij dat ik geen kinderen heb. Maar hey, ik voel je! Het blijft altijd spannend in die online wereld! En daar blijft het voorlopig bij! Blijf ons volgen voor meer updates of gewoon om je frustraties te delen! Tot later! Lees het volledige bericht hier
  • Recente actieve topics

×
×
  • Nieuwe aanmaken...